Havuzlarda Olması Gereken Ozon Sistemi

Havuzlarda Olması Gereken Ozon Sistemi

Ozon, kalıntı bırakmayan özelliği, dezenfeksiyon işlemini bitirdikten sonra oksijene dönüşmesi ve doğru kullanıldığında insan sağlığına hiçbir zararı olmadığından özellikle son yıllarda hızla yaygınlaşmıştır. Olimpik tesisler, ticari amaçla kullanılan havuzlar ve özel havuzların büyük bir kısmında ozon sistemleri kullanılmaktadır.

Ozon gazını arada hiçbir aracı olmadan direkt havuz suyuna vermek doğru bir uygulama değildir. Havuza enjekte edilen ozon gazı sudan çok daha hafif olduğundan homojen bir karışım sağlayamadan su yüzeyinde toplanacaktır. Bu durum etkili dezenfeksiyonun olmasını engeller ve kimyasal kullanımını asla azaltmaz.

Ayrıca aşırı miktarda enjekte edilen ozon gazından arta kalan, artık ozonların bir kısmı havuz suyundan dışarı çıkamaz, baloncuklar halinde su yüzeyine ulaşır ve kullanıcıyı rahatsız eder. Bunun yanında cildi tahriş eder ve solunum sorunları meydana getirir ki bu da ayrı bir dezavantaj olarak öne çıkmaktadır.

 Bu sisteme göre ise ozon dezenfeksiyonu “KONTAK TANKI” dediğimiz depolarda meydana gelir. Yapılan hesaplamalarda sizin havuzunuzun ihtiyacı olan ozon miktarı, ozon gazının ne kadar sürede su ile temas edip mikropları, bakterileri ve diğer zararlı etkenleri yok ettiği ayrıntılı olarak hesaplanır.

Bu ne demek oluyor?

Üretilen ozon gazı su ile kontak tankta buluşur. Asla havuza direk olarak gönderilmez. Kontak tankta su ince film tabaka haline getirilir ve bu film tabakasının her yüzeyi ozonlanır. Kontak tankında 4 dakika boyunca su ile homojen olarak temas eden ozon gazı yüksek bir verimlilikte su içerisinde bulunan tüm kirliliği etkin bir şekilde yok eder.

Sonuç olarak bu sistem için şunu diyebiliriz;

Ozon gazının kontak tanklarına gönderilerek dezenfeksiyonun burada sağlanması %100 verimlilik sağlar.

Havuzunuzda dezenfeksiyon için gerekli ozon gazı havuz suyuna doğrudan gönderilmeden dezenfeksiyon sağlanır. Yani zehirli bir gaz olan ozon gazı hiçbir şekilde kullanıcının yüzdüğü suda bulunmaz.

 


WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı