Ozon Nedir ?

Ozon Nedir ?

Moleküler ozon güneşten gelen mor ötesi ışınların atmosferdeki oksijen molekülünü parçalamasıyla ya da yıldırım, şimşek gibi yüksek elektrik gerilimi altında oksijen molekülünün parçalanmasıyla oluşmaktadır. Ozon gazı havadan daha ağır bir gaz olduğu için yeryüzüne doğru iner ve havayı doğal bir yöntemle temizler.

85 kj/mol + 3O2    ------>  2O3

 

Ozon üç oksijen atomunun birleşmesiyle oluşan doğada bilinen en güçlü dezenfektandır. Oksidasyon gücü çok yüksektir ve hiçbir atık üretmez. Ozon doğal bir flokülatör (topaklayıcı)olup sudaki bağımsız maddeleri havuz filtrelerinin tutabileceği topaklar haline getirir ve bu sonuç suya kristal berraklığı verir. Ozon, bakterilerin ve virüslerin hücre duvarlarını delerek klora göre 3000 kat daha hızlı bir şekilde yok edilmelerini sağlar.

Ozon gazı; oksidasyon gücünün çok yüksek olması, bilinen en kuvvetli doğal dezenfektan olması ve diğer dezenfeksiyon yöntemlerine göre insan vücuduna zararlı hiçbir kalıntı bırakmaması gibi sebeplerle Avrupa’da ve özellikle Amerika’da en çok tercih edilen dezenfektandır.

 


WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı