Betonarme Havuz Yapımı

Betonarme Yüzme Havuzu Yapımı:

Yaşam alanlarımız içerisinde hayatımızın bir parçası haline gelen yüzme havuzlarını, sevdiklerimizle beraber güzel vakit geçirebilmek,  eğlenmek, spor yapmak ve vücudumuzu dinlendirmek amaçlı olarak kullanabilmekteyiz.

Aktif iş hayatının getirdiği yorgunluk ve kentlerde ki kalabalığın artması ile orantılı olarak sağlığımızı kötü etkileyecek olan stres birikiminden kurtulmak için, nüfusun az olduğu sakin yaşam bölgelerine olan talebin artışı sonucu yüzme havuzlarına olan talepte artmaktadır.

MK HAVUZ olarak sektördeki yaklaşık 30 yıllık tecrübemiz ve bilgi birikimimiz sayesinde sizlere gerekli ve doğru bilgiyi sunmaktayız.

En yüksek maliyetli havuz sistemi olan betonarme yüzme havuzları, üstten taşmalı, ufuktan taşmalı ve skimmerli sistem olarak 3 farklı şekilde imal edilir.

Havuzun istenilen ölçü, şekil ve kullanım ihtiyacına göre inşaat ve mekanik projelendirilme aşamasından kullanıma hazır hale getirilmesine kadar her kademesinde ihtiyaç duyduğunuz hizmet ve ekip konusunda sizlere destek olmaktayız.

Betonarme taşma sistemli yüzme havuzlarının yapım aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Projelendirme, fiyatlandırma aşaması:

Bu konuda gerekli mühendislik ve teknik bilgi için bizi pek çok firmadan ayıran özellik,  kendi mühendislik ve teknik kadromuza sahip olmamızdır.

  • Ölçülendirme ve hafriyat aşaması:

Bu aşamada havuz yapımı istenilen alanın belirlenmesi, uygunluğu, ölçülendirilmesi ve istenilen derinlikte kazı işlerinin yaptırılması.

Alt yapı ve kaba inşaat aşaması:

Gerekli demir donatı ihtiyacının hesaplanarak tedarik edilmesi, demir montajı, kalıp ve beton imalatlarının projeye uygun ilerleyişinin takibi, gerekli su tesisatı, elektrik-sirkülasyon tesisatının kurulması ve test edilmesi. Arıtma sistemi için, makine dairesi ve denge deposu alanlarının yine aynı şekilde tüm altyapı ve inşaat işleri bu kademede yapılır.

Kaba inşaat aşamasında havuz temeline ve perdelerine ait demir donatıların montajına dikkat edilmesi gerekir. Taşıyıcı sistemin ve altyapının sağlamlığı ilerleyen süreçte zemindeki herhangi bir hareketten dolayı havuzun zarar görmesini minimum seviyeye indirgeyecektir.

Beton dökümünün de mutlaka bu konuda tecrübeli bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Betonun boşluksuz bir yapıda dökülmesi su izolasyonunun güçlü olmasına fayda sağlayacaktır. Yaşama alanlarımızın sağlamlığı konusunda dikkatli olduğumuz kadar havuzumuzun yapımında da bu konuya dikkat etmeliyiz. Gerek ekonomik, gerek sağlam ve uzun ömürlü bir yapı elde edebilmek için ucuz maliyete değil doğru iş ve doğru maliyete yönelmemiz gerekmektedir.

  • Havuz çevresi geri dolgu yapımı ve teras alanlarının oluşturulması

Bu aşamada kaba inşaatı tamamlanmış olan havuz çevresinin tekrar doldurulması ve havuz teras alanının oluşturulması sağlanır.

İnce inşaat işleri aşaması:

Havuz içi ve denge deposu su izolasyonunun sağlanması, sıva ve şap işlerinin yapımı, havuz içi kaplama malzemesinin seçimi ve uygulanması, teras alanının kaplama imalatlarının yapılması aşamalardır. Havuzun başarılı bir şekilde tamamlanabilmesinde ki en önemli faktörlerden birisi suyun izolasyonudur. Su kaçağının sadece ekonomik açıdan zararı dışında yapı üzerinde de zamanla hasar yaratacağı bilinmelidir. Bu sebeple izolasyon uygulamasının doğru malzeme ve doğru yöntemlerle yapıldığı konusunda şüphe oluşturacak hiçbir imalata izin verilmemelidir.

İzolasyon uygulanmadan önce yüzeyde gerekli tamiratlar yapılmalı, yüzeyin izolasyon malzemesi ile olan bütünlüğünü koruyabilmek için aderans arttırıcı malzeme ile astar uygulaması tamamlanmalıdır.

  • Mekanik tesisatın kurulması:

Havuz arıtması için TSE standartlarına uygun hesaplamanın yapılması, gerekli filtre-pompanın tedariğinin sağlanması, arıtma sisteminin kurulması, havuz içi gerekli aydınlatma sisteminin kurulması ve elektrik sisteminin bağlantısı aşamalarıdır.Skimmer sistemli havuzlar, aynı ölçüye sahip taşma sistemli havuzlara göre daha az alan içerisinde inşa edilebilmekte ve daha uygun maliyetle tamamlanabilmektedir.Bu sisteme sahip havuzlarda denge deposu, taşma kanalı yapılarına ihtiyaç olmadığından, inşai aşamada kolaylık sağlanmaktadır.

 

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı